Żylaki są dość powszechną chorobą, szczególnie wśród kobiet, w których dzieło żył kończyn dolnych jest zakłócane. Wynika to z faktu, że zawory żylne cierpią - są to rodzaj migawki, która reguluje odwrotny odpływ krwi z nóg. Zwykle zawory powinny być zamknięte i otwarte w zależności od przepływu krwi.
W przypadku żylaków prawie się nie zamykają, z powodu tego, który stagnacja krwi rozwija się w żyłach kończyn dolnych. Oczywiście duża ilość skumulowanej krwi w żyłach prowadzi do rozciągania ich ścian, zmniejszenia elastyczności, a czasem nawet uszkodzeń. W związku z tym wraz z postępem procesu na skórze pojawiają się charakterystyczne objawy.
Początkowo są to tylko sieci naczyniowe, gwiazdy, a następnie pojawiają się guzki niebiesko -szkarłatne przędzy, nogi stają się spuchnięte, skóra zaczyna się odrywać, martwi się ciągłe bóle kończyn dolnych. Dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie choroby na początkowym etapie i rozpoczęcie leczenia w czasie.
Przyczyny rozwoju choroby
Wspólna może rozwijać się pod wpływem wielu czynników z zewnątrz. Oczywiście wszystko zależy od stylu życia osoby. Istnieje jednak szereg predysponujących czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo żylaków.
Takie czynniki są dziedziczną predyspozycją, upośledzoną równowagą hormonalną, chorobą układu nerwowego, nieaktywnym stylem życia, przeciążeniem fizycznym, płaskimi stopami, noszeniem butów o wysokim poziomie.
Dziedziczne predyspozycje. Niestety, jeśli bliscy krewni cierpią z powodu tej choroby, istnieje prawdopodobieństwo, że jest ona przekazana, tak często wynika to z dziedzicznej osłabienia tkanki łącznej lub wady zaworów żył. W takim przypadku należy pamiętać o zapobieganiu żylakom.
Nierównowaga hormonalna. Ciągłe wahania poziomu hormonów są najbardziej nieodłączne dla kobiet, a zatem, zgodnie z statystykami, są one bardziej podatne na żylaki. Podobne fluktuacje obserwuje się w całym cyklu menstruacyjnym, podczas ciąży i podczas menopauzy. Wpływa również na zastosowanie leków hormonalnych (na przykład środków antykoncepcyjnych). Hormony żeńskie znacząco wpływają na elastyczność ścian naczyń krwionośnych.
Choroby układu nerwowego, częste naprężenia, warunki depresyjne. Wiadomo, że to układ nerwowy reguluje ton żylny. Dlatego wszelkie związane z nim patologie mogą wpływać na stan żył;
Procesy zapalne w miednicy. Często niepokoją kobiecą podłogę. Z tego powodu poziom hormonów można znacznie zaburzyć.
Siedzący tryb życia. Ze względu na długoterminowe siedzenie przy komputerze, żyły nóg są wyciśnięte, odpływ krwi jest z nich zaburzony. Ze względu na stagnację krwi ściany naczyniowe rozciągają się i rozciągają się. Do tej pory wyróżniają się nawet „żylaki komputerowe”, więc często je stają.
Przeciążenie fizyczne. Nadmierna aktywność fizyczna nie wpływa również na nic dobrego na naczyniach. Ciężkie podnoszenie, ciągłe chodzenie zwiększają obciążenie stóp i odpowiednio, na żyłach.
Płaskie stopy. Tak czy inaczej jest to deformacja stopy, a także ma pewien wpływ na naczynia kończyn dolnych.
Konstytucja. Otwartych ludzi, a zwłaszcza o wysokim wzroście, są bardzo podatni na żylaki w przyszłości.
Nosząc wysokie obcasy, jest to niebezpieczne dla kobiet, ponieważ podczas spaceru po wysokich i nie wygodnych obcasach obciążenie na dolnych kończynach ogromnie poprawia się.
Objawy kliniczne żylaków
Objawy choroby pojawiają się stopniowo, ale postępują stale, szczególnie przy braku odpowiedniego leczenia. Wszystko zaczyna się od pojawienia się małych sieci naczyniowych i gwiazd na nogach, sucha telangiektazje. Nie powodują dużego dyskomfortu, ale już w tych przejawach konieczne jest poszukiwanie konsultacji lekarza.
W przyszłości obrzęk nóg, które pojawiają się po przedłużonym chodzeniu i najczęściej wieczorem, zaczyna się przejmować. Do rana przechodzą samodzielnie. Jest to pierwszy sygnał, że funkcja żył głębokich, która zwraca krew do serca, jest upośledzona.
Z czasem pacjenci zaczynają narzekać na konwulsje w nogach, ich drętwienie, w szczególności w nocy i rano. Jeśli leczenie nie rozpoczęło się na tych etapach, wówczas guzki żylne pojawią się na skórze, żyły będą widoczne, niebieskawe, a nawet bliżej szkarłatnego koloru, będą bolesne podczas basalanki. Skóra kończyn dolnych zacznie stopniowo się zmieniać. Stanie się gęste w dotyku, suche, zacznie się odrywać i przyciemnić. Podczas chodzenia ciężkie mięśnie zostaną zakłócone.
W miejscach pojawienia się węzłów żylnych odczuwa się poważne swędzenie. Mogą również wystąpić mimowolne skurcze mięśni łydek w nocy.
Diagnoza i powikłania żylaków

Diagnoza choroby jest konieczna jak najwcześniej. Ale wszystko zależy od tego, że pacjent pójdzie do szpitala.
W diagnozie opierają się one na skargach, zewnętrznych objawach nóg, stylu życia pacjenta, jego złych nawykach, budowy ciała, obecności żylaków u rodziców, braci, sióstr.
Aby potwierdzić diagnozę, zalecane są dodatkowe metody badania instrumentalnego.
Takie metody to:
- Badanie ultradźwięków żył (ultradźwięki) - jest również znane jako dopplerografia żył kończyn dolnych. Pozwala ocenić strukturę żył, ich zdolność przełajową, prędkość i kierunek przepływu krwi, obecność formacji zakrzepowych, ekspansję naczyń krwionośnych, obecność dowolnych guzów.
- Kontrastowa wenografia lub flebografia - jest przeprowadzana przez wprowadzenie materii kontrastowej do naczyń. Jego rozkład pokazuje drożność żył, stan ścian, obecność formacji objętościowych w szczelinach naczyniowych.
Ultradźwięki jest uważane za bardziej preferowane, ponieważ jest to nieinwazyjna metoda badań.
W przypadku braku odpowiedniego leczenia żylaki mogą zamieniać się w szereg powikłań.
Należą do nich:
- TROMOFLEBITIS - zapalenie rozszerzonych i zdeformowanych żył;
- krwawienie z powodu pęknięcia przerzedzonych ścian naczyniowych;
- Zmiana właściwości reologicznych krwi, która prowadzi do tworzenia zakrzepów krwi, to z kolei może prowadzić do zakrzepowo -zatorowej tętnicy płucnej, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu;
- Nadmierna pigmentacja skóry.
Wrzody trofiliczne-mogą pojawić się z najmniejszej rany lub uszkodzenia skóry z powodu stale upośledzonego odpływu krwi. W rezultacie wrzody nie leczą się przez bardzo długi czas, strasznie bolą i nieprzyjemnie pachną.
Wszystko to znacznie pogarsza jakość życia pacjentów, a nawet może ich niepełnosprawić.
Podstawowe metody leczenia żylaków

Niestety żylaki są przewlekłą chorobą i nie ma metod całkowicie ich wyleczenia. Jednak medycyna znalazła fundusze na przynajmniej zapobieganie postępowi choroby.
Leczenie bezpośrednio zależy od etapu żylaków. Jeśli są to tylko początkowe przejawy, możesz to zrobić bez interwencji chirurgicznych, to znaczy tylko konserwatywne metody.
Leki -obejmuje to ton leku (Venotonics), leki przeciwdziałające wpadnieniu na leki, które zapobiegają zakrzepom krwi, niesteroidowe leki przeciwzapalne (środki przeciwbólowe), angioprotektory, a także wszelkiego rodzaju kremy, maści i żele dla skóry nóg.
Metody kompresji - przewidują stosowanie pończoch kompresji, narzucając opatrunki z elastycznych bandażów w celu utrzymania tonu.
Masaż pneumatyczny to specjalny masaż przeprowadzany za pomocą pneumatycznego masażera. Jest to bardzo skuteczne, ponieważ poprawia krążenie krwi, odżywianie tkanek i poprawia ton naczyń krwionośnych.
Skleroterapia jest już ekstremalną metodą. Jest przeprowadzany bez manipulacji operacyjnymi. W przypadku stwardnienia, to znaczy subsydiowania naczynia, wstrzyknięto mu specjalną substancję, która zatrzymuje przepływ krwi w naczyniu, w wyniku czego jest zanikany w czasie, nie działa i znika. Jednak w celu osiągnięcia pożądanego efektu może być wymagane kilka sesji skleroterapii.
Wewnątrznaczyniowa koagulacja laserowa jest już metodą leczenia inwazyjnego. W tym samym czasie, przy pomocy lasera, chirurgowie koagulują uszkodzone żyły w znieczuleniu miejscowym.
Piary są nieco przestarzałą metodą, ale wciąż skuteczne. Należy do medycyny ludowej. Podczas nakładania pijawek ugryzć skórę i, podczas ssania, uwalnia się do substancji krwi zwanej Girudin. Rozcieńcza krew i nie dopuszcza skrzepów krwi.
Dieta - w diecie pacjentów cierpiących na żylaki powinna istnieć duża liczba warzyw i owoców w dowolnej formie, owoce morza, roślin strączkowych, orzechów, niskich odmian mięsa i produktów mlecznych.
Wśród nietradycyjnych metod leczenia kompresyjnie z octu jabłkowego, mydło i ziemniaki, płyny sodowe i kąpiele, a preferuje się stosowanie nalewki z żeń -szeń.
Podstawy zapobiegania żylakom

Wiele osób zastanawia się, czy wreszcie można wyleczyć żylaki? Odpowiedź nie jest. Można jednak zaobserwować pewne środki zapobiegawcze, aby zapobiec występowaniu choroby.
W szczególności jest to aktywny styl życia, pozbycie się dodatkowych funtów, stałej gimnastyki dla kończyn dolnych, stosowanie bielizny kompresyjnej.
Jeśli choroba już się pojawiła, należy unikać zastosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (zawierają one żeńskie hormony, które mogą pogorszyć przebieg choroby).
Ponadto należy unikać tego:
- Zastosowanie butów na obcasach, ponieważ zwiększa to obciążenie stóp.
- Zwiększenie masy ciała, a tym bardziej otyłości.
- Obecność w diecie tłuszczu, ostrych, smażonych, wędzonych i słonych.
- Ciężkie podnoszenie.
- Długo leżące w gorącej kąpieli.
- Odwiedzanie kąpieli i sauny.
- Nadużycie alkoholu, palenie.
- Samokontrola bez konsultacji z lekarzem.
Ponadto ci, którzy muszą być w pozycji siedzącej lub stojącej przez długi czas, powinni wziąć pod uwagę:
- Podczas długiego pobytu na nogach nie zaszkodzi wspiąć się na skarpetki i upuścić się na pięty, przejść do stopy i energicznie poruszaj palcami, aby rozproszyć nagromadzoną krew;
- Dzięki długotrwałej pracy w biurze przed komputerem możesz okresowo położyć nogi na stole, aby krew lepiej płynęła z nóg;
- Możesz kupić specjalne stanowisko noża, na którym będzie bardzo wygodne wykonywanie gimnastyki;
- Bardzo przydatne jest okresowe podniesienie i obniżenie palców, tonę mięśni łydki i aktywuje przepływ krwi w żyłach.
Pamiętaj, aby wstać co godzinę, spacerować przez kilka minut i zrób niewielką opłatę.